ایران. بهشتی که جدی گرفته نمی شود !

نوروز امسال همانند سال های قبل در اوج بی خانمانی کیف های پول و شرایط اقتصادی جامعه تصمیم گرفتیم به مسافرت برویم. به علت علاقه مفرط جامعه ایران و همچنین خانواده بنده و مهاجرت و فرار کله پوک ها و ... مقصد ما غرب بود. اما نه غرب دنیا بلکه غرب مام میهن.یک هفته کامل در میان جاده ها و شهرهای پیش رو بودیم.به سرعت برق و باد ٢۵٠٠ کیلومترماشین سواری کردیم.گویا مسولان راهنمایی و رانندگی به هیچ وجه با نامگذاری امسال به عنوان اصلاح الگوی مصرف موافق نیستند. زیرا جریمه های پی در پی و مصرف قلم و کاغذ را تا آخرین قطره خون انجام میدادند و به طبع سفر ارزان قیمت ما در هاله ای از تورم قرار گرفت.٣ همیار پلیس نیز در تمامی صحنه ها و در مواقع لزوم خواب بودند و ما همچنان در حال ارشیو کردن این جریمه ها بودیم. واقعا آنها همیار پلیس بودند. به ازای هر وعده غذا جریمه میشدیم. البته با هوشمندی کامل در صدد رفع آن بر آمدیم و سعی کردیم نهار و شام را خود تدارک ببینیم اما دیگر به پایان سفر رسیده بودیم. ناگفته نماند که با وجود همیاران پلیس در مجموع ٩٠هزار تومان به راهنمایی و رانندگی طلبکار گشته ایم. از نکات جالب سفر ما آشنایی با فرهنگ های زیبا و دوست داشتنی غرب بود. مردم دایم الرقص لرستان. لباس های محلی و گشاد کرمانشاه ( در حالی که روی آنها نیز کت پوشیده بودند ) . هوطنان خونسرد و هیچ چیز دان همدان. ایرانی های فرنگ رفته و سیل برده قم ( روزی که قم را سیل برد ما نیز انجا بودیم. خدا را شکر که ظرفیت سیل تکمیل شده بود و ما جا نشدیم )و هنرمندان اصفهان.  هر چه به سمت غرب میرفتیم عراقی ها و هر چه به شرق می رفتیم افغان ها و پاکستانی ها همیشه در صحنه حاضر بودند.

ایران بهشتی کوچک است. طبیعت زیبای این مناطق من را  که دائمآ در حال سفر در بیابان هستم به وجد آورد.توصیه میکنم اگه ساکن این مناطق نیستید و یا تاکنون به این منطقه از کشورمان مسافرت نکرده اید . دست از شمال گردی بکشید . جنگل که به تنهایی زیبا نیست. از غرب دریاچه کاسپین تا شرق آن یک منظره را خواهید دید. طبیعت باید طبیعی باشد. آثار باستانی که فقط در اصفهان و فارس و کرمان نیست. در غرب ایران کوه ها  محافظ و نگه دار آثار باستانی اند.مجسمه هرکول . گنج نامه . طاق بستان . فرهاد تراش و کتیبه های بیستون. هگمتانه.. مناظر دیدنی و گردشگری همچون غار علیصدر . سراب های استثنایی کرمانشاه. غار قوری قلعه. آرامگاه باباطاهر و ابوعلی سینا و . . . رصد کردن تمامی این  جاذبه ها در ٧ روز کاری میکند که سفر از دماغ تان در آید ( نقل از محمد علی اینانلو ) . در حالی که تماشای دقیق و غرق شدن در زیبایی های آن به طور حتم بیشتر از ٧ روز زمان می خواهد. در همینجا از سایرآثار باستانی و جذبه های گردشگری که به علت فوت وقت قادر به زیارت آنها نشدم و یا از یادم رفت عذر می خواهم. انشاالله در سفر های بعدی از خجالت تان در خواهم آمد.

اما از همه اینها که بگذریم به یک نکته همیشگی باید اشاره کرد  و آن عدم مدیریت در سازمان گردشگری  است. این مدیریت غیر اصولی در طول سفر کلافه مان کرد. به عنوان مثال فقط در طاق بستان گروه راهنما به وظیفه خود عمل کرد و به شرح آثار باستانی پرداخت. در دیگر مکان ها تنها شما بودید و راز های سر به مهر این آثار باستانی و نا گفته های فراوان. ٨٠ هزار تومان فقط ورودی غار علیصدر شد. در حالی که راهنما های آن در حال بازی با موبایل خود بودند. در اصفهان تنها موفق به دیدار از سی و سه پل شدم که روی یک جاده خاکی ساخته شده بود. و این یعنی زاینده رود به فنا رفت.جالب اینجاست که بعد از اتمام عید به گفته یکی از دوستان سد را فعال کرده اند و زاینده رود معنا یافت. اما چرا در آن ایام گه گردشگر فراوان به تماشا مینشیند باید سی وسه پل اینگونه باشد ؟

نتیجه چشمگیر تیم ملی ایران و برف های بهاری همدان. بازارچه کالاهای درگوشی  و... بماند برای قسمت دوم این سفر نامه ارزان قیمت 600 هزار تومانی ... 

/ 3 نظر / 19 بازدید
نازنین ( برگ بی برگی )

سفرنامه ی بسیار جالبی بود !‌چیکار می کردید که اینقدر جریمه شدید ؟ [نیشخند] در مورد اصفهان هم خیلی متعجب شدم وقتی فهمیدم فقط سی و سه پل را دیدی ؟؟؟؟ آخه چراااااااااااااااااااااااااااااااااا؟ یه بار درست و حسابی بیا اصفهان ف‌اصفهان خودش به تنهایی 1 هفته وقت می خواد ! [گاوچران]

طاهری

قلم خوبی دارید سفرنامه جذابی نوشتید