۱۶ آذر : روز یادم تو را فراموش !!!

تقویم :

جمعه ۱۶ آذر ۱۳۸۶ :  روز دانشجو

امسال ۱۶ آذر جمعه بود.یک پاد زهر برای دولت نهم. مطمئنآ اگر در یک روز غیر تعطیل بود شامل اتفاقات دیگری بودیم.

در شماره این هفته  شهروند امروز یک مصاحبه با معاون وزیر علوم و یک مصاحبه با دکتر معین وزیر با سابقه دولت های هاشمی و خاتمی منتشر شده بود.مصاحبه هایی چالش برانگیز. من پیشنهاد میکنم حتمآ مطالعه کنید.

هر چند که دولت اصلاح طلب توجه ویژه ای به دانشجویان و دانشگاهیان داشت. دولت آقای احمدی نژاد کاملآ از این نکته غافل مانده است.بطوریکه جو دانشگاه ها خشک و کاملآ با فضایی بسته و بدون شور و روح دانشجویی است.دانشگاه من در زمان خاتمی دارای حداقل ۶ نشریه دانشجویی بود. و این نشان میدهد که دانشجو کاملا دارای بعد فکری مستقل بوده است. در حالی که اکنون هیچ نشریه ای با مدیریت دانشجویان منتشر نمی شود.هیچ حزب و یا گروه سیاسی( البته بعضی از دانشگاه ها دارای انجمن اسلامی هستند !!!) نه تنها در دانشگاه من بلکه در کل ایران فعالیت ندارد. وقتی ابزاری برای انتشار و گسترش فکر دانشجویان نیست. چگونه باید توقع داشت که دانشجو حالت پویا و متفکر خود را حفظ کند و آیا اصلآ هیچ کمکی به پرورش دانشجوی متفکر برای سالها و دهه های بعد خواهد شد. قطعا اینگونه نخواهد بود. هر فردی اگر در یک جریان سیال فکری قرار نگیرد هرگز نمی تواند از خود ایدئولوژی داشته باشد. پس قاعدتآ وجود این گونه جریانات فکری برای هر جامعه ای لازم است چه مخالف و چه موافق. و در این رابطه می توان به تفکر امام در مورد گروه های نظام اشاره کرد که : باید به هر گروهی اجازه داد که به انتشار تفکر خود بپردازد. خواه موافق جمهوری اسلامی باشد و خواه مخالف آن. و تا زمانی که عملی بر ضد جمهوری اسلامی انجام نداده است باید آزادانه به فعالیت خود ادامه دهد .

۱۶ آذر امسال هم گذشت.کاش اگر کمکی به ارتقائ موجودیت فکری دانشجو نمی شود از مانع تراشی برای رشد آن نیز پرهیز شود.

حک شده اسم من و تو رو تن این تخته سیاه... ( این شعر هم دیگه تکراری شده باید گفت : دل من زندون داره تو میدونی... ) به نظر شما آیا خواننده دیگری مانند فریدون فروغی به دنیا خواهد آمد؟

در آخر می خواستم بگویم به امید آزادی بیان اما مثل(...) پشیمان شدم.

/ 3 نظر / 20 بازدید
fatemeh

تاریخ هيچ وقت تکرار نمی شه و هيچ قشنگی تکراری نميشه

علی

هر فردی اگر در یک جریان سیال فکری قرار نگیرد هرگز نمی تواند از خود ایدئولوژی داشته باشد نکته : دانشجو که نمی تواند از خود ايدوئولوژی داشته باشد! دانشجو بايد يک ايدوئولوژی را انتخاب کرده و از آن پيروی کند!‌ ساخت ايدوئولوژی توسط فيلسوفان و ايدئولوگ ها انجام می پذيرد. به اميد آزادی‌( من هم مثل سگ پشيمون شدم)

نويسنده وبلاگ

علی جان ! انگار متوجه صحبت من نشده ای.من کاملا با نظرت مخالفم.هر فرد دارای انديشه ميتواند برای خود ايديولوژی داشته باشد. هيچ کسی نميتواند با فرد ديگری دارای اشتراکات فکری ۱۰۰٪ باشد.تمام انسانها اگر به درجه لازم برسند می توانند از برای خود دارای ایدئولوژی شوند.حال چه فرق میکند که یک جوان دانشجوی ۲۰ ساله باشد یا یک فرد ۹۰ ساله ؟