روز بحران !

این از شانس من است که زمانی دانشجو هستم که درهای نقد سیاسی در دانشگاه و جنبش دانشجویی بسته است.این از شانس من است که هنگامی دانشجوام که دولتی روی کار است که اگر به تمام قشرهای جامعه توجه دارد. هیچ نیم نگاهی هم به دانشگاه و موجودات داخل آن ندارد.دولت مردان نهم انقلاب به خوبی آگاهی و ذهن  متفکر دانشجو را می دانند و برای همین همیشه به سرعت از کنار آن می گذرند. تا این قشر جامعه واکنشی به عملکرد آنها نداشته باشد. ۴ سال گذشت. اما دریغ از یک نگاه انتقادی دانشجویان این دوره. سیاست در قاموس ذهن دانشجویان این دوره همان قدر اهمیت دارد که برای یک روستایی فاقد درک سیاسی !!.

دولت نهم به نقاد بودن و شور نقد کردن در دانشجو آگاه بود و در این ۴ سال هرگز نگذاشت حادثه و یا بحرانی توسط پرقدرت ترین قشر انقلاب ساز ایجاد شود. محیط دانشگاه به راحتی بر وفق مراد دولتمردان کنترل شد. منحل کردن تشکل های دانشجویی بزرگترین دست آورد این سیاسی بازی ها بود. چه بسا اگر قرار بود عملکرد این دولت در دانشگاه بررسی شود هرگز ادامه قدرت برای آن به این راحتی مقدور نبود.دولتی که هرگز بوسیله دانشگاه روی کار نیامد. پس برای سال آینده نیزنمی تواند به کمک آنها خوشبین باشد.

 هر چه که در زمان آقای خاتمی دانشگاه بستر بحران سازی آن دولت بود و گاهی مشکلات بسیار بزرگی را ایجاد می کرد اما همان دولت می تواند برای سال آینده توسط دانشجویان دوباره پا بگیرد. چیزی که آقای احمدی نژاد نه تنها در سال آینده بلکه در زمانهای دیگر نیز نمی تواند به رای دانشجویان اعتماد داشته و روی آن حساب باز کند. زیرا دانشجویان این دوره فقط خفقان و محدودیت در بیان نظر خود و سکوت و سکون را شاهد بودند. در تمام انقلاب های دنیا دانشگاه جایگاه مهمی برای تغیر و تحول بوده است و این نشان از قدرت و موثر بودن دانشگاه است. قدرتی که هرگز از بین نخواهد رفت. چه بسا ممکن است مدت زمانی را به آرامی بگذراند اما پس از آن دوباره کانون تحولات یک جامعه خواهد شد. زیرا یک جوان چون برای خود آینده ای را در نظر دارد. هر چقدر هم نسبت به سیاست بی انگیزه باشد اما روزی از این خاموش بودن و احساس  پوچی زده خواهد شد و نسبت به عملکرد دولتمردان واکنش نشان خواهد داد.چون نسبت به آینده خود احساس مسولیت خواهد کرد و نمی خواهد که در زمان میانسالی شاهد عقب ماندگی و فساد در جامعه خود باشد.

دانشجو همیشه خواهان تحول است. دانشجو همیشه به ناهنجاری های جامعه خود معترض است. دانشجو اصلاح طلب است. ١۶ آذر یک بهانه برای اعلام موجودیت است . گیرم چند سالی را ساکت باشد اما پس از آن اگر اوضاع جامعه را به صلاح آینده نداند چنان صدای اعتراض و تحول خواهی خود را بلند خواهد کرد که هیچ دولتی قادر به تحمل آن نخواهد بود.

جناب آقای احمدی نژاد !! صدای مردم بوسیله دانشگاه بلند می شود. اگر بی توجهی شما به این قشر همچنان ادامه داشته باشد. در آینده شعله های بحران آن دامن خود شما را خواهد گرفت. بهتر است این بغض فرو خفته را طولانی تر نکنید. خود زمانی دانشجو بوده اید . این دوران را دیده و حس کرده اید . میدانید که برای فریب . گذر. همراهی و یا شادمانی با مردم هیچ سنگری بهتر از دانشگاه وجود ندارد. آن همه اشتباه در زمینه های اقتصادی و فرهنگی در این ۴ سال به کنار ! این اشتباه یعنی دست کم گرفتن دانشگاه غیر قابل جبران است .آقای خاتمی اگر اکنون محبوب است . اگر اکنون شانس رای دوباره دارد به علت توجه و همگام بودنش با دانشگاه بوده و است. کسانی که در آن ٨ سال در دانشگاه بودند اکنون بزرگترین جامعه آگاه و جریان ساز را تشکیل میدهند.. اگر کسی که در آن دوران دانشجو بوده را در یک خانواده ۵ نفره بنگریم. بیانگر آن است که سال آینده می تواند ۴ رای دیگر را نیز با خود همراه کند. این هم از جنبه تبلیغاتی و قدرت دانشجو !!.

باور کن هر آنچه برای جامعه انجام دهید به علت مجتمع نبودن و درک دیر هنگام قابل مقایسه با همراهی و دیده شدن در یک جمع فرهیخته دانشگاهی نیست. چنانکه اگر عملکرد صحیح داشته باشید توسط همین جمع دانشگاهی می تواند در کل جامعه تبلیغ شود .اگر عملکرد شما غلط باشد که وای به حالتان !! زیرا انتقام در نزد ایرانیان با همه جای دنیا تفاوت دارد. پس این قدرت را فراموش نکن .١۶ آذر همیشه زنده می ماند.

/ 12 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عاطفه

به نظر من چیزایی که به احمدی نژاد گفتی که در دوران دانشجویی حس کردی رو حس نکرده وگرنه....نه؟! یه جا خوندم احمدی نژاد ضایعه نخاعی شده اعصاب حسی بدنش درست کار نمیکنه حداقل برای این مملکت

فاطمه

سلام مگه تو تویه کدوم دانشگاهی؟ هر وقت در مورد فعالیت های دانشجویی می شنوم یاد یکی از رمانهای مودب پور میفتم . . ... رکسانا! . . . شاید. سیاست باشه واسه ی بعد کنکور.... چقدر دلم تنگ شده... ای خدا امسال زودتر تموم بشه!!

علی مقیمی

شریف...! جماعت بی شعور ها!

نازنین ( برگ بی برگی )

سلام دوست عزیز و قدیمی ... چرا دیگه به روز نمی کنی؟ خیلی وقته خبری از شما نیست ... خیلی خوشحال شدم که دیدم به وبلاگ من سر زدی ... اگه به روز کردی حتما خبرم کن .. منتظر رسیدن خبر به روز شدن وبلاگ هستم ... هر چه زودتر [لبخند]