لیست رای ؟

 هنرمندان یک قشر از جامعه هستند که معمولا بیشتر از قشر های دیگر دنبال میشوند.شعر هم یک هنرو شاعر نیز طبیعتا یک هنرمند است.شب گذشته در دانشگاه جشنواره کشوری " آفتاب مهربانی" برگزار شد که در زمینه شعر و نثر با موضوع های مختلف بود. داوران و میهمانان مطرحی همچون محمد علی بهمنی و سعید بیابانکی نیز حضور داشتند.شعر های خوانده شده اکثرا با موضوع ادبیان پایداری و مذهبی و به صورت سپید بود.بطوریکه تفاوت چندانی با یک مقاله جنگی نداشت. شعر هایی در سطح ابتذال ! چند سالی است که دیگر شعر ها شعر نیست.دیشب قبر حافظ و دیگر همکارانش در ویبره مطلق بود. کار به جایی کشیده شده است که صلوات را باید پر ارزش ترین شعر اینگونه جلسات نامید. البته آن نیز هنگامی رخ می دهد که یک شخص روحانی نیز شعر خوانی کرده باشد !.

خلاصه ! بعد از مراسم. ناثران ( نثر بر وزن شاعران )به محل اقامت خود رفتند و قرار بود آنجا جلسه شعر به صورت خصوصی برگزار شود. پس از طی ساعتی ناثران گرانمایه ! به قرائت پرداختند. حس اینکه جسد نیما یوشیج در چه ابر زلزله ای قرار گرفته است کاملا در بطن فاجعه نمود داشت.یکی از دوستان نیز با قرائت اشعار شهریار قنبری ( به کیفیت آنها کاری نداریم جون معمولا ایشان را با لقب استاد ندا می زنند) زلزله هولناکی را به صورت کاملا زنده و پویا بوسیله مشت های کوبیده شده به میز بوجود آوردند. مطمئنا آقاب بهمنی نیز از کیفیت اشعار آن شب راضی نبودند. اما خوب چه کنیم که همین جشنواره ها نان شب ایشان شده است. البته آقای بیابانکی در هنگام قرائت این اشعار با زیرکی هر چه تمام تر از معرکه گریخته بود. و بعد از اتمام آن آمدند.

واقعا چرا کشور ما باید به اینجا رسیده باشد؟ آخر ما در هر زمینه ای ادعای بی اساس کرده باشیم در زمینه شعر در دنیا به حق میتوانیم ادعا کنیم. چرا مطرح ترین تولیدات فرهنگی و هنری ما در این ۴ سال از انگشتان دست تجاوز نمی کند ؟ آیا وظیفه وزرای فرهنگ و گردشگری سخنرانی درباره اسرائیل است ؟ آیا فرهنگ و گردش ما به اسرائیل وابسته است ؟ آیا عرضه و تولید فرهنگ باعث کم سوادی مردم میشود؟

 هر زمان که فرهنگ و هنر ما بستر مناسبی برای حضور پیدا کند و تنوع فرهنگی ایجاد شود. مردم نیز خود به خود به فرهنگ می رسند و آن را پاس می دارند. در این چند سال با اعمال سلیقه های بیجا باعث رکود و کم فروغ شدن شعله های استعداد فرهنگی و هنری شده اید. آقای صفار هرندی ! مگر ادبیات فقط جنگ است ؟ آیا قبل از اسلام و جنگ ما کشوری بی فرهنگ بودیم ؟ شما که از همه گزینه ها جهت جلب آرای مردم برای سال اینده استفاده می کنید چرا سعی نمی کنید رای هنرمندان را جذب کنید ؟

جلسه آن شب. سریال " مرد هزار چهره" مهران مدیری رابه یاد من آورد. قسمتی که درباره شاعران و روشنفکر نماها بود. براستی مهران مدیری فردی با هوش و استاد است.آنجا که روشنفکران با شنیدن "لیست خرید" آن را یک اثر فوق العاده نامیدند. در آن شب نیز با خوانده شدن هر شعر سر ها تشویق در می آمد.

وقتی برگزیدگان شعر دانشجویی ما دارای اینگونه کیفیتی باشند وای به حال فردای شعر ما.آری"لیست خرید" فردای شعر ماست. دیگر خبری از " هفت شهر عشق" نخواهد بود.

 "لیست خرید" را برای مدت زمانی می خواهیم نه برای همیشه. طرح تحول اقتصادی را نیز همچنین.

/ 2 نظر / 19 بازدید
حمیده

اسم بلاگتون رو دیدم یاد کاه کتاب افتادم که احتمالا بوی قهوه اش ادم رو دیوونه می کنه. و جایی که یکی از دوست هام عجیب دوست داره روزی کافه کتابی واسه ی خودش بزنه..

علی مقیمی

مشکل آن شب فقط جناب پر مدعای جنجال ساز و سردمدار غزل پست مدرن دکتر مهدی موسوی بود... خدا حفظ کند این انسان پر رو را!